Dubai Konsolosluğu / Dubai Büyükelçiliği & Vize Sahteciliği

Dubai Konsolosluğu veya Dubai Büyükelçiliği ismi altında bir makam mevcut değildir. Dubai bir ülke olmadığı için Konsolosluğunun veya Büyükelçiliğinin olması mümkün değildir. Dubai; Birleşik Arap Emirlikleri’nin 7 (yedi) emirliğinden oluşan federal yapısından yalnızca bir tane emirliğin ismidir.
(Emirlikler: Dubai, Abu Dhabi, Ajman, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah, Umm al-Quwain)

Seyahatinizi Nezarette Geçirmeyin

birlesik-arap-emirlikleri-tutuklama

Bu yazının devamında, vize sahteciliğinin nasıl yapıldığı ve dolandırılmış yolcuların havalimanında gözaltına alınması gibi olumsuz durumlar hakkında bilgi verilmektedir. Kendi güvenliğiniz için Konsolosluk / Büyükelçilik gibi ünvanları kullanan sahte internet sitelerine karşı dikkatli olmalı, bu sitelere herhangi bir ücret gönderiminde bulunmamalı ve Pasaport, Kimlik gibi birtakım özel belgelerinizi bu gibi sahte siteler ile kesinlikle paylaşmamalısınız.

Büyükelçilik: Bir ülkenin, temsil edilmek istendiği başka bir ülkenin başkentinde yalnızca bir tane bulunan ve temsil ettiği ülkenin en yetkili diplomatik kurumudur.

Konsolosluk: Bir ülkenin, başka bir ülkede birden fazla ve farklı şehirlerinde bulunabilecek, diplomatik olmayan daimi temsilciliğidir.

Birleşik Arap Emirlikleri - Ankara Büyükelçiliği

Adres: İlkbahar Mah. Galip Erdem Cad. 613. Sok. No:13 P.K: 06550 Oran Çankaya ANKARA
Telefon-1 : +90 (312) 4901414
Telefon-2 : +90 (312) 4901468
Fax : +90 (312) 4912333
E-Posta : [email protected]
Web: http://uae-embassy.ae/Embassies/tr

Birleşik Arap Emirlikleri - İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Konaklar Mah. Meşeli Sok. No:11 P.K: 34330 4. Levent İSTANBUL
Telefon-1 : +90 (212) 317 9257
Telefon-2 : +90 (212) 317 9258
Fax : +90 (212) 278 0570
E-Posta : [email protected]

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
(https://cd.mfa.gov.tr/mission/mission-list?clickedId=13)

Resmi Olarak Yetkilendirilmiş Sponsorlar

Dubai vize başvuruları Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği’nden veya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılmamakta olup, Yalnızca BAE İkametgah ve Dışişleri Genel Müdürlüğü GDRFA’nın (General Directorate of Residency and Foreigners Affairs) resmi olarak yetkilendirmiş olduğu Birleşik Arap Emirlikleri merkezli vize sağlayıcı sponsorlar aracılığıyla yapılabilmektedir.

Örnek resimde; General Directorate of Residency and Foreigners Affairs – GDRFA (İkametgah ve Dışişleri Genel Müdürlüğü) tarafından, vize başvurularınıza sponsor (garantör) olan şirketimiz Arabian Oryx’e verilen yetki belgesi yer almaktadır. Bu yetki belgeleri her sene başında 1’er yıl daha yenilenmektedir. Yetki belgesi olmayan hiçbir şirket, Birleşik Arap Emirlikleri vizesi başvurularını işleme alamamaktadır.

yetki-belgesi
Resmi Yetki Lisansı

Sahte Dubai Vizesi

Birçok konuda olduğu gibi Birleşik Arap Emirlikleri – Dubai vizesi işlemlerinde de sahtecilik durumları söz konusu olabilmekte ve dolandırılan vatandaşlarımızın sayısı ne yazık ki gün geçtikçe artmaktadır.

Sahte vizenin düzenlenme yöntemleri

ornek-dubai-vizesi
Örnek Dubai Vizesi

Dubai vizesi; ülkelerin resmi temsilcilikleri tarafından pasaportunuza yapıştırılan bir vize tipi değildir. E-Posta adresinize PDF formatında gönderilen bir Elektronik Vize (E-vize)’dir.

Pasaport, kimlik ve fotoğraf gibi belgelerinizle birlikte sizden ödeme alan bazı kişiler veya internet siteleri, başkasına ait gerçek bir Dubai vizesi üzerindeki bilgileri, sizden temin etmiş olduğu pasaportunuzun üzerindeki bilgileriniz ile uyumlu olacak şekilde değiştirip, vizenin fotoğraf bölümüne sizin fotoğrafınızı yapıştırarak sanki devlet tarafından düzenlenmiş gerçek bir Dubai vizesiymiş gibi sizlere gönderebilir.

Uçuşa Kabul Edilmek

Gerçek bir vize aldığını düşünerek; bilmediği hâlde sahte bir vize ile seyahat eden mağdur, Türkiye’den çıkış yapacağı ve uçağa bineceği esnada genel olarak bir sorun ile karşılaşmaz. Çünkü Pasaport kontrol polisi ve havayolunun yer hizmetleri ekibi tarafından yalnızca vizenin mevcut olup olmadığına, vizenin üzerinde yazan tarihin seyahat için yeterli olup olmadığına ve vizenin üzerinde yazan bilgilerin seyahat sahibinin pasaportundaki bilgilerle örtüşüp örtüşmediğine dikkat edilmektedir.

Yer ekipleri tarafından gerçekleştirilen genel kontrol uygulamalarında; vizenin geçerli ve yasal bir vize olup olmadığı Birleşik Arap Emirlikleri devletinin resmi internet portalından neredeyse hiç kontrol edilmediği için; sahte bir vize ile seyahat eden mağdur yolcu; aslında hiç binmemesi gereken bir uçağa binmiş olacaktır.

pasaport-kontrolu

Birleşik Arap Emirlikleri'nde Gözaltına Alınmak

sahte-vize

Dolandırılmış olan mağdur yolcu Birleşik Arap Emirlikleri’ne iniş yaptığı zaman B.A.E. pasaport kontrol polisleri tarafından vize kontrolü yapıldığı esnada; geçerli bir vizesinin olmadığını ve kendisine gönderilen vizenin sahte olduğunu öğrenir. Bununla birlikte; bilmediği hâlde sahte vize ile seyahat eden yolcu hakkında derhal yasal işlem başlatılır ve bu yolcular Birleşik Arap Emirlikleri polis memurları tarafından gözaltına alınırlar.

Böyle bir durumla karşılaşmamak adına; vizenizi, üzerinde yer alan çeşitli numaralar vasıtasıyla Birleşik Arap Emirlikleri devletine ait resmi internet siteden kontrol etmeniz önerilir.

Vizenin Kontrol Edilmesi

dubaivizesi.com.tr üzerinden gerçekleştirilen tüm vize başvurularında, başvuru sahiplerine, vizelerinin geçerliliğini kontrol edebilmeleri için; Birleşik Arap Emirlikleri İçişleri Bakanlığı’na ait internet sitesinde özel olarak hazırlanmış bir web portalının erişim bilgileri ve sorgu işleminin nasıl yapılacağını anlatan bir doküman, vize onayını takiben başvuru takibi sayfası içerisinde gösterilmektedir.

Herhangi bir dolandırıcılık mağduru olma ihtimalinizi önlemek adına, Konsolosluk / Büyükelçilik gibi sıfatları kullanarak sizlerden ücret talep eden hiçbir kişiye veya internet sitesine itibar etmemeniz ve herhangi bir belgenizi (Pasaport, Kimlik vb.) bu gibi sahte siteler ile paylaşmamanızı tavsiye ederiz. Bu gibi internet sitelerine yüklediğiniz veya E-Posta / WhatsApp aracılığı ile gönderdiğiniz kimlik bilgilerinizin başka türlü yasadışı eylemler için kullanılabileceğini unutmayınız ve dokümanlarınızı yalnızca Dubai Vizesi Başvuru Formu‘nda belirtilen ilgili evrak alanlarına yükleyiniz.

Vize Geçerlilik Kontrolünüzü aşağıdaki tuşa tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Kontrolü