ekspres-basvuru-sureci

B.A.E. Acil Ekspres Vize Başvurusu

ekspres-basvuru-sureci

Birleşik Arap Emirlikleri vize başvurularınız için yalnızca web sitemize özel bir hizmet olan Ekspres Sonuçlandırma Talebinde bulunabilirsiniz.

Ekspres sonuçlandırma talebi; başvurunuzun neticesinin Express olarak elde edilmesi talebidir. Ekspres sonuçlandırma talepleri, Birleşik Arap Emirlikleri Yabancılar ve İkamet Genel Müdürlüğü (D.N.R.D.)’nin mesai saatleri içerisinde olmak ve Ek güvenlik soruşturmasına takılmamak şartıyla 2 ile 10 saat içerisindeki herhangi bir zamanda sonuçlandırılır.

  • Normal şartlar altında OLUMLU olarak neticelenecek bir vize başvurusu, Ekspres Sonuçlandırma Talebi ile birlikte Ekspres olarak OLUMLU sonuçlandırılır.
  • Normal şartlar altında EK GÜVENLİK İNCELEMESİNE tabi tutulacak bir vize başvurusu, Ekspres Sonuçlandırma Talebi ile birlikte Ekspres olarak EK GÜVENLİK İNCELEMESİNE tabi tutulur.
  • Normal şartlar altında DERİN GÜVENLİK SORUŞTURMASINA tutulacak bir vize başvurusu, Ekspres Sonuçlandırma Talebi ile birlikte Ekspres olarak DERİN GÜVENLİK SORUŞTURMASINA tabi tutulur.

Kısacası; Ekspres Sonuçlandırma Talebi yalnızca VİZE BAŞVURU SÜRECİNİZİN AŞAMALARINI Ekspres olarak kat etme talebidir. Bir vize başvurusunun Resmi Yetkililer tarafından onaylanıp onaylanmayacağı konusundaki yegâne takdir yetkisi yalnızca D.N.R.D.’ye aittir. Ekspres sonuçlandırma taleplerinde de mevcut vize başvurusunuza ait genel kurallar aynen geçerlidir.

2017-2018-2019 yıllarına ait istatistikler incelendiğinde; Express olarak yapılan başvuruların onaylanma yüzdesinin standart olarak yapılan başvurulara göre daha yüksek olduğu gözlemlenmektedir.

Normal Süreç İle Ekspres Süreç Arasındaki Fark Nedir?

Bir vize başvurusu belli prosedürlere tabi olduğu için birtakım rutin aşamalardan geçmektedir. Standart olarak yapılan normal bir vize başvurusu ile Ekspres olarak yapılan acil vize başvurusu da aynı prosedürlere ve aşamalara tabidir. Ancak Ekspres olarak yapılan başvurular, normal olarak yapılan vize başvurularına göre mevcut aşamalardan yaklaşık 4-5 kat daha hızlı bir sürede ilerleme kat etmektedir.

Başvuruların Geçtiği Aşamalar

  • Doğdurdan Güvenlik Onayı: Bir çok başvuru doğrudan güvenlik onayı almaktadır.
  • Ek Güvenlik İncelemesi: Bazı başvurular çeşitli sebeplerden dolayı ek incelemeye tabi tutulabilir. Yapılan başvuruların küçük bir bölümü Ek Güvenlik İncelemesine tabi tutulmaktadır.
  • Derin Güvenlik Soruşturması: Çok nadir olmakla beraber bazı başvuru sahipleri için derin güvenlik incelemesi yapılabilir.

Başvuruların Ek Güvenlik İncelemesine veya Derin Güvenlik Soruşturmasına tabi tutulması durumları sık karşılaşılan durumlar olmamakla birlikte, bu durum tamamen Güvenlik Departmanındaki memurun takdirindedir.

Ekspres Sonuçlandırma Talebi Nasıl Gerçekleştirilir?

Ekspres sonuçlandırma talepleri 2 şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

  • Vize Başvurusunda Bulunurken
  • Vize Başvurusunda Bulunduktan Sonra

Ekspres Sonuçlandırma Talebinizi, başvuru formu üzerinden Birleşik Arap Emirlikleri vize başvurunuzu gerçekleştireceğiniz esnada yapabileceğiniz gibi, başvuruda bulunduktan sonra da başvuru sürecinizin durumuna göre (Örneğin; seyahatinize kısa bir süre kalmasına rağmen başvurunuz hâlâ incelemedeyse) veya farklı kişisel nedenlerinizden dolayı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda Bulunurken

Birleşik Arap Emirlikleri vizesi Başvuru Formu‘nu doldurduğunuz esnada, 30 Günlük Tek Girişli EKSPRES vize türünü seçebilir veya seyahat tarihlerinizi seçmeden hemen önce aşağıdaki şekilde bir ekran ile karşılaştıktan sonra aşağıda belirtildiği gibi de işleme devam edebilirsiniz. Ekspres olarak yapılan başvurularda vize süresi 30 Gün – Tek Girişli olarak sağlanabilmektedir. 90 günlük veya Çok girişli vize taleplerinde express başvuru imkânı bulunmamaktadır.

Ekspres Vize Başvurusu

Bu ekranda “Evet. Başvurum için Ekspres İşlem Süreci talep ediyorum.” kutucuğunu işaretlemeniz gereklidir.

Başvuru formunu bu şekilde doldurmanız ve başvuru ücretini ödemenizle birlikte vize başvurunuz, Birleşik Arap Emirlikleri – Yabancılar ve İkamet Genel Müdürlüğü (D.N.R.D.) resmi yetkilileri tarafından “Acil İşlem Kodu” ile işleme alınacak ve yaklaşık 2-10 mesai saati içerisinde sonuca bağlanacaktır.

Standart başvuru süreçlerinde ortalama sonuçlanma süresi 2-3 Dubai iş günüdür.

Başvuruda Bulunduktan Sonra

Eğer web sitemiz üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz mevcut bir Birleşik Arap Emirlikleri vizesi başvurunuz bulunuyor ise, mevcut başvurunuzu Ekspres İşlem Süreci içerisinde sonuçlandırmayı talep edebilirsiniz.

Bunun için Ekspres Sonuçlandırma Talebi Formu‘nu doldurmanız ve dolduracağınız formda, sistem tarafından size verilen mevcut vize başvurunuza ait Başvuru Numaranızı yazmanız gereklidir.

Ekspres Başvuru İçin Tıklayın